November, rak prostate, moški, čustva, samomor

November je mednarodno gibanje, katerega cilj je osveščanje javnosti o zdravju in boleznih, ki prizadenejo moško populacijo. Še posebej izpostavljajo skrb za duševno zdravje in osveščanje o naraščanju samomora, raku prostate in raku na modih. Tudi v Sloveniji je gibanje že zelo dobro poznano ter lepo sprejeto. Moški s tem, ko si prvega novembra za en mesec pustijo rasti brčice, pokažejo podporo gibanju. Mnogi se udeležijo tudi tradicionalnega teka v Ljubljani, ki bo letos potekal v soboto, 25. novembra. Seveda pa je bistveni namen akcije opozoriti na preventivo pri moškem telesnem zdravju ter moške spodbujati tudi k temu, da razvijajo (pre)potrebno čustveno zrelost, ki ključno prispeva k boljši kakovosti življenja.

Avtorica: Vesna Mlakar

 

Gibanje Movember se je začelo leta 2003 v Avstraliji. Od njegovega začetka do danes je preraslo v globalno gibanje, ki po vsem svetu, tudi v Sloveniji, združuje več kot pet milijonov ljudi. S puščanjem brk želijo moški opozoriti ne le na raka prostate, ampak tudi na druge bolezni, ki prizadenejo zgolj ali predvsem moške. Od leta 2003 je Movember financiral več kot 1.250 projektov na področju zdravja moških po vsem svetu, pretresal raziskave zdravja moških in preoblikoval način, kako zdravstvene storitve dosegajo in podpirajo moške. Prizadevajo si gledati na duševno zdravje skozi moške oči, s poudarkom na preventivi, zgodnji intervenciji in krepitvi zdravja. Člani gibanja skušajo sooblikovati svet, v katerem moški konkretno ukrepajo, da bi bili telesno in duševno zdravi.

So moški danes bolj pozorni na svoje zdravje kot nekoč?

Gibanje Movember, ki letos praznuje 20 let obstoja, se je začelo s predpostavko, da so moški manj pozorni na svoje telesno in duševno zdravje. Kako pa je s tem danes? Mag. Janka Čarman, dr. med., odgovarja: »Moški so večinoma pozorni na spremembe svojega telesa, vendar se ne želijo izpostavljati in težje spregovorijo o svoji bolezni v družbi kot ženske. Za rakom zbolevajo pogosteje kot ženske in zaradi njega tudi pogosteje umirajo. Med rojenimi leta 2019 bosta do svojega 75. leta starosti za rakom predvidoma zbolela eden od dveh moških in, za primerjavo, ena od treh žensk.«

Ne pozabite na samopregledovanje mod

Polovica vseh rakov je posledica načina življenja (kajenje, nezdrava prehrana, preveč alkohola, nezadostna telesna dejavnost) in učinkov dejavnikov iz okolja (bioloških, kemičnih in fizikalnih). Med najpogostejše rake v Sloveniji sodijo: rak kože, debelega črevesa in danke, pljuč, dojke ter prostate. Ko govorimo o raku pri moških, sta najpogostejša nemelanomski kožni rak in rak prostate. »Nemelanomski kožni rak je povezan s čezmernim sončenjem, rak prostate pa je predvsem bolezen starejših moških.

Med dejavniki tveganja sta pomembna še rasa in dednost. Učinkoviti zaščitni dejavniki pri raku prostate za zdaj niso poznani,« pojasni Čarmanova in našteje še nekaj pogostih rakov ter vzroke zanje. »Glavni dejavnik tveganja za nastanek pljučnega raka je kajenje, saj v kar 90 % nastane zaradi kajenja. Rak mod je redek rak, a predstavlja pri moških v starostni skupini med 20 in 40 let najpogostejše maligno obolenje. Je najbolj ozdravljiv rak, če ne upoštevamo nemelanomskega kožnega raka. S samopregledovanjem mod moški lahko pomembno prispevajo k zgodnjemu odkritju,« pojasni Čarmanova.

Nekatere vrste raka lahko preprečimo s cepljenjem

Čarmanova izpostavi ozaveščanje moških in javnosti o rakavih obolenjih. »To je izjemno pomembno, saj na razumljiv način seznanja in izobražuje o pomenu in načinu samopregledovanja mod. Spodbuja zdravo prehranjevanje, telesno dejavnost, zdrav življenjski slog. Pomembno vlogo ima tudi ozaveščanje o sodelovanju v presejalnih programih (SVIT), ki iščejo predrakave in rakave spremembe pri posameznikih brez težav in omogočajo diagnozo bolezni v zgodnjih stadijih, kar izboljša možnost ozdravitve.« Opozori še, da lahko nekatere vrste raka pri moških danes celo preprečimo – s cepljenjem proti HPV (humanem papiloma virusu): raka zunanjega spolovila, zadnjika, ustnega žrela.

Movember tek v središču Ljubljane

Z namenom osveščanja moškega zdravja bo letos v Ljubljani že 11. Movember tek. Blaž Kavčič, organizator teka in direktor Pulz športa, vabi k udeležbi dogodka, ki vsako leto privabi petsto tekačev iz vse Slovenije. Izpostavi, da tekači s svojim tekom in brki ne opozarjajo samo na pomen telesne dejavnosti, temveč tudi na zelo pomembno poslanstvo gibanja Movember, namreč ozaveščanje o zdravju moških, še posebej o raku na prostati in drugih rakih, ki najbolj ogrožajo moško populacijo. Movember tek pa ni zgolj tekaški dogodek, temveč tudi priložnost za donacije. »Vse zbrane donacije gredo v celoti za nakup koristnih pripomočkov, ki jih uporabljajo na urološkem oddelku Onkološkega inštituta Ljubljana. Tako s svojim tekom spodbujamo skrb za zdravje in šport, pa tudi neposredno pomagamo tistim, ki se borijo s to hudo boleznijo,« še pove Kavčič.

Skrb za telesno zdravje ni dovolj

Družabna omrežja so v zadnjih letih prispevala k temu, da moški bolj skrbijo za svoje telesno zdravje in vzdržljivost. Izklesano telo na fotografiji pritegne marsikateri pogled in moški se tega dobro zavedajo. Motivacija za to početje je lahko zelo različna; od čisto prave skrbi za svoje zdravje do samovšečne zagledanosti vase. Za očarljivo zunanjo podobo pa se (tudi pri ženskah) prepogosto skrivajo nezadovoljstvo, občutki manjvrednosti, tesnoba, samomorilne misli.

»Po mojih izkušnjah moški skrbijo predvsem za svoje mentalno in telesno zdravje; torej šport, prehrano, izobraževanje. Marsikdo pa se ne zaveda, da je telesno zdravje predvsem posledica čustvenega oziroma duševnega zdravja ter urejenih odnosov s starši, partnerjem in okolico. Marsikaterim moškim to ni pomembno, saj se morda ne zavedajo, da skrb za zdravje zahteva kompleksno in celostno delo na sebi,« opozarja profesor športne vzgoje, svetovalec za partnerske odnose in izjemno priljubljen voditelj moških skupin Urban Urbanc. »Sicer opažam, da se stvari spreminjajo na bolje, saj pri svojem delu vedno več sodelujem z moškimi, ki so na to delo pripravljeni. V vseh letih mojega delovanja se je pri meni zvrstilo več kot tristo moških, ta številka pa se povečuje.«

Ko ne vemo več, kako naprej

Gibanje Movember posveča posebno skrb in pozornost tudi preprečevanju samomora. Zaradi samomora letno po svetu umre več kot 700.000 oseb. Doc. dr. Saška Roškar iz NIJZ je na septembrski novinarski konferenci predstavila nekaj podatkov in povedala, da sta v letu 2022 zaradi samomora v Sloveniji umrli 402 osebi, od tega je bilo 81 žensk in kar 321 moških. To pomeni, da so moški v primerjavi z ženskami skoraj štirikrat pogosteje umirali zaradi samomora. Univerza na Primorskem je 23. septembra organizirala dan povezovanja ljudi z izkušnjo samomorilnega vedenja, namenjen osebam, ki so bile v samomorilni stiski, kot tudi bližnjim in žalujočim. Izr. prof. dr. Vita Poštuvan je povedala: »Dogodek je namenjen širši javnosti, na njem pa želimo ozaveščati o samomorilnem vedenju, širiti sporočilo, da je stisko mogoče rešiti, ter nuditi oporo vsem, ki so zaradi samomora izgubili bližnjo osebo.«

Lažje je pustiti rasti brke kot narediti konkretne spremembe

Svetovalec za partnerske odnose in vodja moških skupin Urban Urbanc opozarja: »Lažje je pustiti rasti brke, kot pa narediti nekaj na sebi in na odnosu. To namreč zahteva več energije, pozornosti ter predvsem odgovornosti, ki pa je ena od glavnih karakteristik zrelega in zavestnega moškega. Moškost se namreč ne kaže skozi zunanje atribute, kot so videz, denar in uspeh, ampak je skupek odločnosti, poguma, prevzemanja odgovornosti, zavedanja in poznavanje svojega pravega namena.«

Zakaj moški tako pozno, pogosto prepozno začnejo skrbeti (tudi) za svoje duševno zdravje? »Ljudje potrebujemo izkušnjo; brez nje namreč ne vidimo bistva. Žal je ta izkušnja velikokrat izredno neprijetna, a na žalost prepotrebna, da se človek prebudi. Pri moških se to običajno zgodi, ko je ženski dovolj in si želi razhoda. Marsikateri moški šele takrat dojame, kaj si ženska od njega želi, čeprav tega morda ne razume, saj smo bili moški naučeni, da sta ranljivost in kazanje čustev znak šibkosti. Je pa ravno obratno – je znak izredne moči,« odgovarja Urban Urbanc.

 

Pridi na najbolj brkati tek!

V soboto, 25. novembra, bo v Ljubljani organiziran Movember tek. Zbirno mesto je na Prešernovem trgu ob 10.30. Tekači bodo oblekli Movember tek majice, kdor bo želel, pa si bo lahko nalepil tudi brčice. Ob 11.00 je začetek teka po promenadi Čopove in Cankarjeve ulice proti parku Tivoli, Ljubljanskemu gradu in nazaj na Prešernov trg. Fotografije teka preteklih let si lahko ogledate tukaj: https://www.movembertek.com/galerija/.

 

ABC

A V Sloveniji za rakom zboli in umre več moških kot žensk.

B V zadnjih desetih letih je največji porast raka prostate in kožnega raka.

C Moški štirikrat pogosteje od žensk umrejo zaradi samomora.

Skip to content